Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Ziyaret ettiğimiz web siteleri, sürekli olarak kullandığımız mobil uygulamalar hatta dahada ileriye gidersek kullandığımız ürünler, yaşadığımız kenti oluşturan öğeler; tamamı biz kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak, daha iyi bir deneyim yaşatmak için her geçen gün geliştirilmekte, kullanıcıların alışkanlıkları bu gelişimleri doğru yönde etkilemektedir. Ve kullanıcılar artık görsel güzelliği ön planda olan bu hizmetlerden ziyade, daha kullanışlı olan, daha iyi deneyim sağlayanları tercih ediyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımının en önemli noktalarından birisi ise kuşkusuz “içerik”tir.“Günümüz kullanıcıları, web sitelerinden veya mobil uygulamalardan ne bekliyor?”, “Kullanıcılar aradıkları bilgilere hangi kanallar aracılığı ile ulaşıyor?” gibi soruları sormak, içeriğimize fayda sağlayabilecek şekilde yapılandırmamızı ve projelerinizde kullanıcı deneyimini arttırmanızı sağlamaktadır.

Kullanıcıların verilerini iyi analiz edebilmek, oluşturulan farklı senaryolar ile farklı insan kitlelerini kapsayarak düşünebilmek, farklı şartlarda oluşabilecek durumları göz önünde bulundurabilmek projelerimizin kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını ve sonuca ulaştığında başarıyı elde edilmesini sağlar.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı aslında bir arayüz tasarımı yapmaktan daha çok kullanıcının site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. Bu etkileşimin nasıl olacağını tasarlayan kişiye Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı (User Experience Designer) denir.

Ayrıca, tecrübenin üstünlüğüne inanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, bolca okuyup bolca dinleyin. Dinleyin ki, sektörde ki öncü abileriniz, ablalarınız hangi hataları yapmış yada neyi düzgün yapmış öğrenin. Şahsen dinlemeyi çok seviyorum. Çünkü tecrübeler bence en önemli araştırma kaynağı.Buraya ilginizi çekebilecek videolar ve E-kitaplar bırakıyorum. İşinize yarayacağını düşünüyorum,

Öncelikle çok severek takip ettiğim ve düşüncelerine, yaptıklarına epey değer verdiğim birisi olan Yakup Bayrak’ın Tedx konuşması ile başlıyorum.

Ardından bu blogtaki bütün yazıları okumanızı tavsiye ediyorum, https://sherpa.blog/

Ve bu videoda da, tasarım ilkelerine hayran kaldığım AirBnb’nin, güveni nasıl tasarladığına dair bir video. (Airbnb’nin tasarımı üzerine ayrıca bir yazı yazmayı düşünüyorum açıkçası.)

Ayrıca, temel UX Bilgilerini çok güzel özetleyen ve kendi adıma konuşmam gerekirse epey bilgilendirici olduğunu düşündüğüm bu Ekitaplarıda buraya bırakıyorum.

UX E-Kitapları indirmek için tıklayın.

Hit me up if you're interested in

working together

Batuhan Karasakal
Senior Product Designer


Last update at January, 2023

Hit me up if you're interested in working together

Batuhan Karasakal
Senior Product Designer

Last update at September, 2022